00-144 Warszawa, Al. Solidarności 83/89
NIP: 7010414095, tel.: (22) 850-10-20
Autoryzacja [Płatności]
 
Szukaj
Szybkie wyszukiwanie całymi słowami wg...
dokładnie
tytułu
autora
wydawnictwa
[Zaawansowane...]


Sposoby Płatności
Koszty dostawy:
Poczta Polska, przesyłka priorytetowa za pobraniem 15,50 zł
Poczta Polska, przesyłka priorytetowa przelewem, kartą kredytową 11,50 zł
Kurier GLS za pobraniem, przelewem, kartą kredytową 21,00 zł


Promocje
1.RABAT 10%
obniżka: 10%
2.RABAT 50%
obniżka: 50%

2 Promocje (2)

Książki
Nowości
Hity dnia
Polecamy
Bestsellery

Katalog tematyczny
Katalog tytułowy
Katalog autorów
Katalog wydawców
Serie wydawnicze


Działy
Działy
ANGLOJĘZYCZNE
ANTYKWARIAT
APLIKACJE PRAWNICZE
ARCHITEKTURA I URBANISTYKA
AUDIOBOOKI
AUDYT
AUTOMATYKA I ROBOTYKA
BANKOWOŚĆ
BEZPIECZEŃSTWO, TERRORYZM
BHP
BIOLOGIA
BIZNES
BUDOWNICTWO I PRAWO BUDOWLANE
EKOLOGIA I OCHRONA ŚRODOWISKA
EKONOMIA
ELEKTRONIKA
ELEKTROTECHNIKA
ETYKA
FILOZOFIA
FINANSE I PRAWO FINANSOWE
GEODEZJA,GEOLOGIA,KARTOGRAFIA
GLOBALIZACJA
GMP GHP HACCP
HANDEL
HISTORIA
INFORMATYKA
INNE
KALENDARZE
MARKETING I REKLAMA
MECHANIKA
MEDIA I DZIENNIKARSTWO
MEDYCYNA
METROLOGIA
MILITARIA
NAUKI HUMANISTYCZNE
NAUKI MATEMATYCZNE
NAUKI ŚCISŁE
NIERUCHOMOŚCI
PEDAGOGIKA
PODATKI I PRAWO PODATKOWE
PODRĘCZNIKI
POLITOLOGIA
POLITYKA SPOŁECZNA,RYNEK PRACY
PORADNIKI
PRAWO
PSYCHOLOGIA
RACHUNKOWOŚĆ
REPORTAŻE, FELIETONY, WYWIADY
SAMORZĄD TERYTORIALNY
SŁOWNIKI,ENCYKLOPEDIE,JĘZYKI
SOCJOLOGIA
TANIA KSIĄŻKA
TRANSPORT I LOGISTYKA
TURYSTYKA I HOTELARSTWO
UBEZPIECZENIA
UNIA EUROPEJSKA
WIELKA PROMOCJA
WYDAWNICTWO C.H.BECK
ZARZĄDZANIE


Logowanie
Pseudonim/Login:
Hasło:

[ Zapomniałeś hasło? ]


Members List Zarejestrowani:
arrow Ostatnio dołączył:  adameks
arrow Razem: 9646

visitors Odwiedziny:
arrow Goście: 136
arrow Członkowie: 0
arrow Razem: 136

signup
Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj


Języki
Wybierz język:

English Polish


PRAWO TRAKTATÓW
 

JAROSŁAW SOZAŃSKI JAROSŁAW SOZAŃSKI - Inne książki
60,80 zł 54,72 zł
zawiera 5% VAT
(Cena netto: 52,12 zł)
(RABAT 10%)

PRAWO TRAKTATÓW

Wydawnictwo:

IURIS

Wstęp
Prawo traktatów odgrywa bardzo ważną rolę dla normowania i rozwoju stosunków międzynarodowych (zwłaszcza między państwami oraz w ramach organizacji i ugrupowań międzynarodowych), a także dla dyscyplin zajmujących się tymi relacjami (prawo międzynarodowe, prawo wspólnotowe, stosunki międzynarodowe). Ponadto umowy międzynarodowe są dziś tworzone, współtworzone albo stosowane przez wszystkie organy administracji rządowej oraz wiele władz samorządowych, a także przez liczne struktury (instytucje, firmy) mające kontakty z zagranicą. Korzystanie z umów jest istotne również dla osób fizycznych i prawnych - i to z zakresie daleko wykraczającym poza sferę ochrony praw człowieka oraz praw autorskich i konsumenckich. Pomimo tego omawiany przedmiot nie jest zaliczany w Polsce i w krajach naszego regionu do minimum programowego na żadnym z kierunków studiów; stąd też bywa wykładany rzadko i okazjonalnie. Można więc stwierdzić, że żadna z naszych uczelni nawet nie usiłuje przygotować fachowców od tworzenia i stosowania umów międzynarodowych. Stąd instytucje państwowe redagujące traktaty i zarządzające nimi usiłują jakoś sobie radzić", bo nawet wśród prawników specjalizacja prawnotraktatowa jest mało znana i niepopularna. Dlatego przeciętny obywatel, a często także urzędnik jest skazany na samodzielne, by nie rzec amatorskie, rozwiązywanie napotykanych tu problemów. Zwłaszcza, że i wybór literatury fachowej w języku polskim jest stosunkowo niewielki.
Na rynku polskim po wojnie ukazało się dotąd kilka pozycji dających pełny, przekrojowy zarys prawa traktatów. Po drugiej publikacji S.E. Nahlika (1976) trzeba było czekać aż 21 lat na książkę M. Frankowskiej. Praca ta nie objęła problematyki traktatów wspólnotowych oraz nieformalnych instrumentów międzynarodowych, a więc zagadnień współcześnie mających dla nas duże znaczenie. Dlatego w 2001 roku podjąłem pracę nad stworzeniem niniejszego podręcznika, uwzględniającego status quo obrotu międzynarodowego (nazwanego Współczesnym prawem traktatów"), przeznaczonego nie tylko dla prawników; adresowanego do studentów interesujących się stosunkami międzynarodowymi wszystkich kierunków uniwersyteckich, a także dla pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz do dziennikarzy. Skierowaniego zaś do tak szerokiego odbiorcy na rodziło potrzebę dodania na wstępie prostego zarysu prawa międzynarodowego (rozdział II), poprowadzenia w miarę ogólnego wykładu problematyki oraz dołączenia aneksu ilustracyjnego, zawierającego podstawowe przepisy międzynarodowe i krajowe oraz ważniejsze dokumenty traktatowe. Z kolei potrzeba pogłębione analizy problemów na poziomie akademickim zmusiła mnie do znacznego rozbudowania pracy w jej obecnym, trzecim wydaniu oraz zarzucenia koncepcji książki jako zarysu wykładu. Zawarty w tytule termin współczesne zobowiązywał zaś do i szerokiego i nowoczesnego podejścia do prawa traktatów oraz do przezwyciężenia częstego choć nie zawsze prawdziwego ujęcia zagadnienia w skorupie konwencji wiedeńskiej z 1969 roku oraz do odwołań do dawniejszych, klasycznych przedmiotowych wykładni i doktryn. A to z kolei zrodziło konieczność nowego spojrzenia na zakres i źródła prawa traktatów oraz na umowy międzynarodowe, jako jednostkę rodzajową z szerokiej kategorii porozumień międzynarodowych.
W odniesieniu do zakresu warto wskazać, że wprowadzone przez Traktat Wersalski zasady obowiązkowej rejestracji umów oraz zakazu zawierania tajnych porozumień przyczyniły się do szerszego stosowania porozumień międzynarodowych innych niż umowy, w tym nieformalnych instrumentów międzynarodowych (istotnym tłem teoretycznym dla zrozumienia tych pojęć są obiektywne i subiektywne koncepcje traktatu - vide rozdz. III). Choć już wcześniej w praktyce wielu państw, w tym USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii znane były zarówno niesformalizowane, jak i skonkretyzowane porozumienia międzynarodowe (np. memoranda porozumienia, umowy administracyjne, executive agreements), do których nie stosowano wielu rygorów traktatowych (np. obowiązek ratyfikacji) pomimo, że pewne ich rodzaje były wiążące. Istnieje też problem statusu prawnego porozumień wykonawczych (realizacyjnych) do wszystkich wymienionych porozumień (mająŞcych pozycję umowy głównej). Odrębnie (jako osobna kategoria) i zwykle poza prawem traktatów traktowane są kontrakty międzynarodowe. W porozumieniach można się również zobowiązywać do wykonania zobowiązań na podstawie dobrowolnej (nieformalnej, bez rygorów prawnych). Widzimy więc, że umowy międzynarodowe są tylko jedną (najbardziej sformalizowaną) z kategorii porozumień międzynarodowych. Pojawia się tu problem, czy do wszystkich porozumień powinno być stosowane prawo traktatów (lub szerzej - prawo międzynarodowe), a jeśli tak to w jakim zakresie należy to czynić w odniesieniu do poszczególnych ich kategorii. Unormowania międzynarodowoprawne, które mogłyby służyć pomocą w sformułowaniu odpowiedzi na to pytanie są i ogólne i skromne. Większość państw zaś, rozstrzyga kwestię różnych rygorów wobec poszczególnych kategorii porozumień międzynarodowych w swoim prawie (porządku) wewnętrznym (krajowym), choć nie zawsze czyni to w sposób jasny, pełny, precyzyjny i wyraźny.
Zważywszy fakt, że wszystkie kategorie porozumień międzynarodowych służą regulacji (obligatoryjne lub dobrowolnej) bilateralnych i multilateralnych stosunków międzynarodowych, zaś ich stronami są podmioty prawa międzynarodowego, a ponadto, iż mają one dla polityki (oraz praw i obowiązków) tych podmiotów istotne znaczenie, wszystkie one powinny być omawiane w obligatoryjnym dla prawników uniwersyteckim wykładzie prawa traktatów. A ponadto ich zwięzłe omówienie powinno być dostępne pracownikom administracji rządowej i samorządowej, którzy bardzo często mają do czynienia z umowami międzynarodowymi, a także ludziom zaangażowanym w instytucjach pożytku publicznego, które bronią praw jednostek‘.
Niniejsza książka, stanowiąca trzecie rozszerzone i zmienione wydanie pracy, składa się z trzynastu rozdziałów i aneksu. Rozdziały podzielone są na trzy części. We wprowadzeniu omówiono historyczny rozwój prawa traktatów oraz miejsce traktatów w prawie międzynarodowym. W części pierwszej przedstawiono podstawowe zagadnienia prawa traktatów, w tym pojęcie i budowę umów (rozdział III), ich zawieranie i wejście w życie (IV), obowiązywanie, stosowanie (V), nieŞważność, wygasanie i zawieszanie działania (VI, VII) oraz sukcesję państw wobec umów (VIII) i rozstrzyganie sporów (IX). W części drugiej (przeznaczonej dla osób pragnących poszerzyć tradycyjny zakres przedmiotowej wiedzy) przedstawiono prawo traktatów w systemie wspólnotowym (rozdział X) i polskim (XI) oraz nieformalne instrumenty międzynarodowe, czyli substytuty lub, jak kto woli, surogaty umów (XII). W aneksie natomiast zamieszczono przepisy Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów z 1969 r., wybrane przepisy Konstytucji RP, ustawę i rozporządzenie o umowach międzynarodowych z 2000 r. (wraz z formularzami wniosków proceduralnych dla organów państwowych) i nieaktualną, ale istotną regulację budowy umowy (tytuły I-III), przykłady praktyki zawierania umów, zwłaszcza polskiej (IV), publikacji umów w Dzienniku Ustaw (w tym sprostowania błędów i poprawek), przykłady zastrzeżeń i sprzeciwów oraz ich odwoływania (VI), a także - nieformalnych instrumentów międzynarodowych (VII).
Wskazane jest korzystanie z tego aneksu stopniowo, podczas studiowania każdej kolejnej partii tekstu książki, traktując to także jako pomoc w procesie redakcji (choć książka nie ma charakteru poradnika) i percepcji umów międzynarodowych. Starymi umowami lub ich wzorami należy się posługiwać z największą ostrożnością, gdyż każde porozumienie powinno być budowane we współpracy z partnerami zagranicznymi oraz kompetentnymi organami krajowymi od podstaw, w sposób zgodny z jego charakterem, przedmiotem i celem, a także z aktualnie obowiązującym prawem.
Wypada na koniec mieć nadzieję, że w interesie publicznym wspomniane na początku edukacyjne ignorowanie prawa traktatów zostanie zmienione, a prawo to będzie wykładane na większości kierunków humanistycznych na polskich uczelniach oraz stanie się przedmiotem obowiązkowym na wydziałach prawa.

Spis treści


ISBN: 978-83-89363-65-7
Książkę znajdziesz w działach:
UNIA EUROPEJSKA
343 stron
format: B5
oprawa: miękka
Rok wydania: 2008
Poleć znajomemu
Zgłoś błąd

Średnia ocen: brak ocen
Czytaj recenzje (0)
Dodaj recenzję

Wróć

Koszyk
Twój koszyk jest pusty

Data aktualizacji bazy: 04.06.2020 15:09
książek w bazie: 39330


Naukowa

  Zapraszamy do naszej księgarni internetowej ekonomiczna24.osdw.pl
Księgarnia EKONOMICZNA Kazimierz Leki Sp. z o.o.

 


Facebook
Teraz nie ma zawartości dla tego bloku.


Licznik
Copyright © 2004-2020 Księgarnia NAUKOWA e-mail: naukowa@ksiegarnia-ekonomiczna.com.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone.  rss
Uprzejmie informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies. Pozostawanie na niej oznacza wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies. Więcej w polityka prywatności.